چالش های حقوقی زنان در ازدواج

 

امروزه به دلیل عدم آگاهی کامل زنان از حق و حقوق خود، بخش عمده ای از پرونده های دادگاه ها مربوط به مشکلات و مسائل حقوقی زنان است. و ما با بهترین وکیل در شیراز، لازم دانستیم کمی در مورد این مسائل با هدف بالا بردن سطح آگاهی زنان صحبت کنیم. بخش عمده ای از این مشکلات مربوط به مسائل حقوقی ازدواج است. که به  طور کلی زنان به صورت عمده ای نسبت به  مردان  در مسائل ازدواج و طلاق به مشکل می خوردند. با اطلاع از حق و حقوق ازدواج و مطالبه آن ها از مسائل احتمالی بعد از ازدواج پیشگیری کنید. در ادامه به توضیحات مسائلی می پردازیم که در صورت عدم مطالبه آن، شوهر می تواند آن حق و حقوق را از زن گرفته و آن را منع کند.

 

چالش های حقوقی زنان در ازدواج

 

اصلی ترین مشکلات زنان چیست؟

حق طلاق، حق مسکن، حق تحصیل، حق مسکن، حق اشتغال، حق خروج از کشور و حضانت فرزندان. عدم آگاهی از اطلاعات این قوانین و عدم دریافت آن ها شما را بعد از ازدواج دچار چالش می کند.

 

حق طلاق:

اکثر مردم فکر می کنند گرفتن حق طلاق به معنای انجام تمام مراحل طلاق بدون نیاز به مرد است اما باید بدانید حق طلاق به معنای دادن وکالت طلاق از مرد به زن است. یعنی زن می تواند در خواست طلاق را به دادگاه ارائه دهد. شما می توانید حتی بعد از ازدواج نیز با مراجع به دفتر استاد رسمی این حق را از همسرتان دریافت کنید.

 

حق تحصیل یا اشتغال:

تعداد کثیری از زنان با نداشتن حق تحصیل و اشتغال مواجه می شوند. اگر در حال تحصیل هستید یا مشغول به کار، مراقب باشید این حقوق را از همسرتان بگیرید . زیرا مردان به صورت قانونی می توانند با ارائه مدارکی دال بر آسیب رسیدن به مسائل زناشویی و بهم خوردن آن، شما را از ادامه تحصیل یا اشتغال منع کنند.

 

حق مسکن:

انتخاب محل سکوت به عهده مرد است و در صورت گرفتن حق مسکن از همسرتان می توانید مخالفت خود را با شهر یا محل سکونت اعلام کرده و نیازی به تبعیت ندارید.

 

حضانت فرزند:

برای زنان به دلیل وابستگی زیاد آن ها به فرزندان، این مسئله بسیار آزار دهنده است. پس باید بدانید از نظر قانونی حضانت کودکان اول با مادر و بعد از آن با پدر است. در سنین بلوغ نیز فرزندان می توانند خودشان انتخاب کننده با پدر زندگی کنند یا مادر. اما به این نکته نیز توجه داشته باشید که تشخیص صلاحیت فرزند با دادگاه بوده و بر باقی موارد اولویت دارد. در عقد نامه حضانت فرزند را بگیرید تا حضانت فرزند تا 7 سالگی برعهده شما باشد.

 

حق خروج از کشور:

این مورد جز حقوق بی منطقی است که  از زنان گرفته شده و برای زنان ورزشکار یا شاغل نیازمند به سفر خارجی، یک چالش شده است. زیرا زنان بدون امضا و اجازه همسر نمی تواند از کشور خارج شود. شما این مورد را در عقد نامه یا بعد از عقد در دفتر خانه های رسمی ثبت کنید.

 

به این نکات توجه داشته باشید که با اطلاع دقیق از بند های قوانین ازدواج و گرفتن تمام حقوق می توانید بدون نگرانی از آینده زندگی خود را شروع کنید.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

 

با دریافت مشاوره حقوقی از وکیل شیراز از حقوق قانونی خود مطلع شوید.

 

انجام مشاوره حقوقی در شیراز موجب صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد.

 

آدرس: شیراز، فلکه گاز، ۱۰۰ متر به سمت میدان اطلسی، طبقه فوقانی بانک رفاه کارگران، واحد یک، دفتر وکالت حامد اسکندی

شماره تماس : 09171114836

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید