جرایم پزشکی یعنی چه؟

 

 

آیا می دانستید پزشکان نیز اگر در حرفه ی خود مرتکب اشتباهی شوند و یا قصوری انجام دهند، مورد پیگرد قانونی در زمره ی جرایم پزشکی قرار می گیرند؟ اما سوال این است که جرایم پزشکی یعنی چه؟ بسیاری از افراد تصور می کنند صدمه رساندن عمدی به بیمار به عنوان جرم پزشکی شناخته می شود، اما در حقیقت اینطور نیست، بلکه جرایم پزشکی عبارت از ایجاد صدمه بدنی غیر عمدی توسط پزشک به بیمار است. در ادامه ی این مقاله، وکیل جرایم پزشکی در شیراز، به بررسی جرایم پزشکی و مجازات آن می پردازد.

 

جرایم پزشکی یعنی چه؟

 

جرایم پزشکی چیست؟

جرایم پزشکی جرایمی هستند که به دلیل انجام یا عدم انجام عملی توسط پزشک، به بیمار آسیب وارد می شود. حال ممکن است قصور پزشک به صورت عمدی بوده باشد و یا غیر عمدی. نحوه ی برخورد با جرایم پزشکی در قانون، همانند جنایت های عمد و شبه عمد است.

اگر بخواهیم مثالی برای جرایم پزشکی بازگو کنیم به این صورت می باشد: تصور کنید که فردی به واسطه ی عمل زیبایی بینی، حس بویایی خود را به طور کامل از دست داده است. این موضوع به عنوان جرم پزشکی شناخته می شود و طبق مقررات با پزشک برخورد خواهد شد.

 

انواع جرایم پزشکی

در این بخش رایج ترین جرایم پزشکی را بررسی می کنیم:

     *بازگو کردن راز های بیمار

     *صدور گواهی خلاف واقع

     *جایت در عمل جراحی

     *کلاهبرداری در پزشکی

     *استفاده از نسخه رمز

     *عدم رعایت طرح جلوگیری از شیوع بیماری های آمیزشی واگیر

     *عدم رعایت مقررات پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی

     *عدم استفاده از تجهیزات لازم و تیم پزشکی خاص در مواقع نیاز

 

مجازات جرایم پزشکی

حالا که با جرایم پزشکی آشنا شدیم، باید بدانیم چه مجازاتی در انتظار پزشکان مجرم است. در واقع مجازات جرایم پزشکی با توجه به نوع جرم تعیین می شود و مجازات هر جرم پزشکی متفاوت از دیگری است. در بیشتر مواقع پزشک توسط پرداخت دیه و جبران خسارت مجازات می شود. در برخی موارد نیز جرایم پزشکی، مجازات زندان برای پزشک را به دنبال دارد. پلمپ موسسات، کلینیک ها و داروخانه ها نیز به عنوان مجازات دیگری برای جرایم پزشکی شناخته می شود.

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

 

با دریافت مشاوره حقوقی از وکیل شیراز از حقوق قانونی خود مطلع شوید.

 

انجام مشاوره حقوقی در شیراز موجب صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد.

 

شماره تماس : 09011114836

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید