باطل شدن قرارداد

 

 

امروزه قرارداد ها بخش مهمی از زندگی افراد را تحت تاثیر قرار داده است. همه ی ما به نوعی در مراحلی از زندگی خود مجبور به عقد قرارداد شده ایم. قرارداد خرید و فروش، قرارداد اجاره و ... از متداول ترین آن هاست. قرارداد به نام های دیگری از جمله عقد، تعهد و معامله نیز به کار برده می شود. قرارداد باید شرایط خاصی داشته باشد و نکاتی را هنگام تنظیم آن مد نظر قرار داد تا از مشکلات احتمالی در آینده پیشگیری شود. اما رعایت نکردن شرایط آن ممکن است موجب باطل شدن قرارداد شود. وکیل قرارداد در شیراز، نحوه باطل شدن قرارداد یا فسخ قرارداد را در این مطلب بررسی خواهد کرد.

 

باطل شدن قرارداد

 

باطل شدن قرارداد یعنی چه؟

هنگامی که گفته می شود قرارداد باطل شده، منظور این است که این قرارداد دیگر موجود نیست و اهلیت ندارد. به طوری که انگار از ابتدا چنین قراردادی وجود نداشته است. همچنین وقتی قراردادی باطل می شود، به طور کلی از بین می رود؛ به این معنی که در آینده نیز امکان موجود شدن آن نخواهد بود. قرارداد ها ممکن است به دلایل مختلف باطل شوند. انواع ابطال قرارداد با توجه به دلیل آن را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

     *فسخ: باطل شدن قرارداد به صورت یک طرفه

     *تفاسخ (قرارداد اقاله): باطل شدن قرارداد به صورت دو طرفه و توافقی

     *انفساخ (بطلان): باطل شدن قرارداد به صورت غیر ارادی و قهری

 

شرایط باطل شدن قرارداد

شرایطی که منجر به باطل شدن قرارداد ها می شود عبارتند از:

     *نداشتن قصد در طرفین نسبت به انعقاد قرارداد: طرفین قرارداد باید نسبت به تنظیم آن قصد و نیت داشته باشند. به این معنی که باید با اختیار و تمایل خود نسبت به عقد قراراداد اقدام کند، نه با اجبار و زور. چنانچه هر یک از طرفین برای انجام قرارداد مجبور بوده و رضایت نداشته باشند، قرارداد باطل است.

     *نداشتن اهلیت برای عقد قرارداد: اهلیت هر فردی در سه فاکتور عقل، بلوغ و رشد معنا پیدا می کند. اگر فردی که اقدام به عقد قرارداد می کند، اهلیت نداشته باشد، قرداد صحیح نیست و باطل می شود.

     *نا مشروع بودن هدف قرارداد: معمولا ذکر هدف در قرارداد مهم نیست. مثلا اگر شخصی به اجاره ملکی جهت ایجاد مدرسه اقدام می کند، نیازی نیست در قرارداد ذکر شود که ملک را برای مدرسه می خواهد. اما اگر هدف آن را در قرارداد ذکر می کند، باید مشروعیت داشته و مخالف قوانین جامعه نباشد. مثلا هدف از اجاره ملک، نگهداری مواد مخدر نباشد. در این صورت قرارداد باطل است.

     *مشخص نبودن موضوع قرارداد: موضوع قرارداد باید مشخص و کاملا شفاف باشد. مثلا خرید مال، تعهد به انجام کاری و ... می توانند موضوع یک قرارداد باشند که باید به صورت شفاف و به دور از هرگونه ابهام ذکر شود. در صورت وجود ابهام در موضوع، قرارداد باطل می شود.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

 

با دریافت مشاوره حقوقی از وکیل شیراز از حقوق قانونی خود مطلع شوید.

 

انجام مشاوره حقوقی در شیراز موجب صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد.

 

آدرس: شیراز، فلکه گاز، ۱۰۰ متر به سمت میدان اطلسی، طبقه فوقانی بانک رفاه کارگران، واحد یک، دفتر وکالت حامد اسکندی

شماره تماس : 09171114836

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید