اعتراض به مالیات قطعی

 

 

پرداخت مالیات در همه ی کشور ها جزء جدا نشدنی کسب و کار هاست و همه ی صاحبان کسب و کار باید با توجه به میزان درآمد خود به دولت مالیات پرداخت کنند. اما پرداخت مالیات برای بسیاری از کسب و کار ها دردسر های فراوانی داشته و بیش تر مواقع نسبت به آن اعتراض دارند. اعتراض به مالیات قطعی بیش تر به دلیل مبلغ آن یعنی تعیین شدن مالیات بیش تر از میزان درآمد صورت می پذیرد.

به طور کلی دو نوع مالیات برای کسب و کار ها وجود دارد: مالیات تشخیصی و مالیات قطعی. در این مطلب از وبسایت شیراز وکالت به بررسی نحوه اعتراض به مالیات قطعی خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است که برای دریافت هر گونه مشاوره در رابطه با مالیات می توانید با بهترین وکیل شیراز از طریق شماره تماس 09356364445 در ارتباط باشید.

 

اعتراض به مالیات قطعی

 

مالیات قطعی چیست؟

مالیات قطعی مبلغی است که اداره امور مالیاتی برای کسب و کار ها با توجه به قانون اساسی مشخص می کند. این مبلغ طی برگه ای که برگه تشخیص نام دارد به صاحبان کسب و کار ها ابلاغ می شود. حال اگر فردی به میزان مالیات مشخص شده اعتراض داشته باشد، می تواند توسط شورای حل اختلاف اعتراض خود را طرح نماید.

مالیات قطعی به دو روش تعیین می شود. روش اول از طریق خود اظهاری صاحبان کسب و کار است که از طریق تکمیل اظهارنامه ی مایاتی انجام می شود و در روش دوم خود سازمان امور مالیاتی مالیات را تعیین می کند که این مورد در صورت عدم اظهار فرد، انجام می گیرد.

در شورای حل اختلاف دو موضوع ممکن است اتفاق بیفتید، اول اینکه فرد نظر هیات حل اختلاف را می پذیرد و آن را انجام می دهد و دوم اینکه فرد نظر هیات حل اختلاف را نمی پذیرد و درخواست تجدید نظر به هیات حل اختلاف مالیاتی می دهد.

 

نحوه اعتراض به مالیات قطعی

هنگام دریافت برگه تشخیص مالیات تا 30 روز فرصت دارید که نسبت به آن اعتزاض کنید. به این منظور باید به سامانه ثبت اعتراض مالیاتی مراجعه نمایید. در این سامانه دو فرم وجود دارد که باید آن ها را تکمیل کنید، یکی برگه ارزیابی و دیگری ابلاغیه رای هیات اختلاف مالیاتی. سپس در صورتی که اعتراض شما وارد باشد، جهت ارائه مدارک و مستندات به شورای حل اختلاف فراخوانده می شوید.

برای اعتراض به مالیات قطعی باید مدارک و مستندات کافی در اختیار داشته باشید تا بتوانید اعتراض خود را ثابت کنید. رسیدگی به اعتراض به مالیات قطعی می تواند سه نتیجه در بر داشته باشد. اول اینکه مدارک و مستندات کافی باشد اما اعتراض رد شده و شخص موظف به پرداخت مالیات تعیین شده گردد. دوم اینکه مدارک و مستندات کافی باشد و از مالیات تعیین شده برای شخص کم شود. و سوم اینکه مدارک و مستندات کافی نباشد که در این صورت پرونده برای بررسی دقیق تر به هیات اختلاف مالیاتی ارسال می شود.

 

 

 

 

لطفا سوالات و نظرات خود را با ما در میان بگذارید
نام و نام خانوادگی
تلفن تماس
نظر

 

با دریافت مشاوره حقوقی از وکیل شیراز از حقوق قانونی خود مطلع شوید.

 

انجام مشاوره حقوقی در شیراز موجب صرفه جویی در هزینه و زمان شما خواهد شد.

 

آدرس: شیراز، فلکه گاز، ۱۰۰ متر به سمت میدان اطلسی، طبقه فوقانی بانک رفاه کارگران، واحد یک، دفتر وکالت حامد اسکندی

شماره تماس : 09171114836

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید